Założone przez dr Ratha Przedsiębiorstwo Zdrowia jest ewenementem

na skalę światową: Wszystkie zyski przekazywane są na rzecz

powszechnie uzytecznej fundacji. Więcej...

Dr. Rath Health Foundation

 

Ochrona skóry przed słońcem: Część 1

Wraz z nadejściem lata ludzie stają się bardziej świadomi zagrożeń wynikających z ekspozycji ciała na słońce, raka skóry i stosowania kremów przeciwsłonecznych. Na całym świecie co trzeci zdiagnozowany rak klasyfikowany jest jako nowotwór skóry. Rak podstawnokomórkowy, kolczystokomórkowy i czerniak to najczęściej występujące formy nowotworów skóry, przy czym czerniak złośliwy zaliczany jest do najbardziej śmiertelnych.

Według szacunków Amerykańskiego Stowarzyszenia do Walki z Rakiem (American Cancer Society), w Stanach Zjednoczonych codziennie diagnozuje się blisko 9 500 osób z nowotworem skóry, a w 2017 r. w USA zdiagnozowano 161 790 nowych przypadków czerniaka. Mężczyźni po 50 roku życia i kobiety przed 50 rokiem życia są szczególnie narażeni na ryzyko wystąpienia tego typu nowotworu. Czerniak jest drugą pod względem częstości występowania postacią nowotworu u kobiet w przedziale wiekowym pomiędzy 15 a 29 rokiem życia. Roczny koszt leczenia czerniaka wzrasta szybciej niż roczne koszty leczenia wszystkich pozostałych rodzajów nowotworów łącznie.

Pomimo wzrastającej świadomości, edukacji i zaleceń dotyczących częstego stosowania filtrów przeciwsłonecznych o szerokim spektrum działania (blokujących promieniowanie UVA i UVB), w latach 1982-2012 liczba zachorowań na czerniaka w Stanach Zjednoczonych podwoiła się, pomimo, że zaleca się stosowanie kremów przeciwsłonecznych codziennie, nawet w pochmurne dni. Warto zauważyć, że podczas gdy w USA zachorowanie na czerniaka podwoiło się, w tym samym czasie sprzedaż produktów ochrony przeciwsłonecznej wzrosła 38 razy, z 18 mln USD do 686 mln USD.

Prawdą jest, że 95% czerniaków złośliwych spowodowanych jest nadmierną ilością promieni słonecznych, jednak stosowanie filtrów przeciwsłonecznych z chemikaliami nie jest bezpiecznym sposobem zapobiegania rakowi skóry. Ludzie sądzą, że wyższa wartość wskaźnika ochrony przeciwsłonecznej (SPF) zapewnia lepszą ochronę przed słońcem. Jednak filtry przeciwsłoneczne często zawierają niebezpieczne składniki, takie jak oktynoksan, oksybenon, oktokrylen lub związki parabenowe, z których wszystkie działają zaburzająco na hormony, wytwarzają wolne rodniki prowadzące do uszkodzenia komórek i inne choroby skórne lub ogólnoustrojowe, w tym nowotwory. Dodatkowo wdychanie oparów sprayów przeciwsłonecznych wiąże się również z dodatkowym niebezpieczeństwem.

Poza tym, większość produktów ochrony przeciwsłonecznej prawie całkowicie blokuje promienie UVB, które są niezbędne do produkcji egzogennej witaminy D, zwanej również " słoneczną witaminą". Najlepszym źródłem pozyskiwania witaminy D jest odpowiednie nasłonecznienie skóry. Witamina D reguluje metabolizm wapnia i fosforu, wzrost i rozwój kości i zębów oraz utrzymuje prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Ostatnie badania dowodzą również, że witamina D jest ważna w profilaktyce różnych nowotworów, w tym raka piersi. Jednakże ponad 50% ludności świata cierpi na niedobór witaminy D z powodu niewystarczającej ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne, co jest problemem zdrowia publicznego w profilaktyce chorób przewlekłych.

Skóra jest największym narządem organizmu absorbującym wszystko to, co wchodzi z nią w kontakt. Z tego powodu ważne jest, aby wybrać możliwie czysty i naturalny filtr przeciwsłoneczny. W następnej edycji newslettera omówimy sposoby tworzenia zdrowszej skóry od wewnątrz, zapobieganie uszkodzeniom komórek skóry przez wolne rodniki oraz ochrony organizmu przed innymi chorobami przewlekłymi bez pozbawiania go niezbędnych składników odżywczych, takich jak witamina D.