Dr. Rath Health Foundation - Responsibility for Health, Peace and Social Justice
Fundacja Zdrowia Dr Ratha - nowości 13 lutego 2013

Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy o przedłużonej promocji
na produkt Dr. Rath Cynk-Selen KompleksTM do 28 lutego 2014 r.
Zamawiając trzy opakowania tego produktu można zapłacić jedynie za dwa!

 

Wiadomości styczeń 2014

08.11.2013 r.
Najnowsze wytyczne europejskie zatwierdzają metodologię prof. Seraliniego oraz wyniki jego badań na szczurach karmionych kukurydzą GMO
Po fali ostrej krytyki w stosunku do przełomowego badania przeprowadzonego przez naukowca Gillesa-Erica Seraliniego oraz po niesprawiedliwym podważeniu zasadności jego rygorystycznych metod badań naukowych, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zaskoczył wszystkich, zmieniając swoje stanowisko o 180 stopni.
Więcej...

28.11.2013 r.
Kasza jaglana - królowa kasz
Setki lat temu były ważnym składnikiem jadłospisu zarówno ludzi ubogich, jak i szlachty. Doceniano smak kasz i ich kulinarne możliwości. Niestety, w czasach komuny o kaszach zapomniano, spychając je na daleki plan po wszechobecnych ziemniakach. Czas na nadrobienie zaległości, bowiem kasza to źródło smaku i zdrowia.
Więcej...

25.11.2013 r.
Z zawałem trafił do szpitala. Tam czekali aż mu przejdzie
Ratownicy w karetce rozpoznali zawał. Ale lekarz na oddziale ratunkowym, zamiast od razu wysłać pacjenta na kardiologię, wolał się przyglądać. Trzy i pół godziny, aż zawał zniszczył serce.
Więcej...

06.01.2014 r.
Dlaczego warto jeść kiszonki, szczególnie zimą?
Dlaczego warto jeść kiszonki? Które są najzdrowsze i jak je przyrządzać? Czy mogą działać niekorzystnie na organizm?
Więcej...

04.01.2014 r.
Stek i szynka faszerowane antybiotykami
FDA zaostrza politykę stosowania antybiotyków wśród zwierząt. Używanie tych środków u zdrowego bydła, świń i kurcząt tylko po to, żeby zwiększyć ich masę, będzie nielegalne
Więcej...

01.01.2014 r.
Witamina E chroni przed demencją?
Tak przynajmniej wynika z badań amerykańskich naukowców. Opublikowane w prestiżowym "JAMA" wyniki pokazują, że osoby cierpiące na chorobę Alzheimera i zażywające codziennie witaminę E dłużej zachowują sprawność przy codziennych czynnościach. Problemem pozostaje jednak bezpieczeństwo terapii.
Więcej...

03.01.2014 r.
Brokuły i ich wartości odżywcze
Brokuły, nazywane także kapustą szparagową czy zielonym kalafiorem, były znane i cenione za swoje walory smakowe już ponad 2000 lat temu w rejonie Morza Śródziemnego. Dziś, dostępne przez cały rok – zarówno świeże, jak i mrożone – coraz częściej goszczą na naszych stołach. Na szczęście!
Więcej...

28.01.2014 r.
Witamina D na Parkinsona
Wyższy poziom witaminy D w organizmie ma związek z łagodniejszym przebiegiem choroby Parkinsona, zachowaniem lepszych funkcji poznawczych i mniejszą podatnością na depresję - wynika z badań opublikowanych w "Journal of Parkinsons Disease".
Więcej...

 

Dr. Rath Health Foundation

Dr. Rath Health Foundation
Sourethweg 9 | 6422 PC Heerlen
Holandia

Phone: +31 457 111 226
Fax: +31 457 111 229

E-Mail: contact@dr-rath-foundation.org
Website: www4pl.Dr-Rath-Foundation.org

Prosimy znaleźć nas na:

Jeśli nie chcesz otrzymywać wiadomości, napisz do nas na adres
info.website@dr-rath-foundation.org