Założone przez dr Ratha Przedsiębiorstwo Zdrowia jest ewenementem

na skalę światową: Wszystkie zyski przekazywane są na rzecz

powszechnie uzytecznej fundacji. Więcej...

Dr. Rath Health Foundation

 

Udar mózgu – globalna epidemia

Według światowych statystyk, w 2013 r. odnotowano 6,5 miliona zgonów spowodowanych udarem mózgu. Oznacza to, że co roku, z powodu udarów umiera więcej ludzi, niż z powodu AIDS, gruźlicy i malarii razem wziętych. Obecnie pandemia ta przyjęła już takie rozmiary, że co 2 sekundy ktoś na świecie właśnie w tym momencie ucierpi na skutek doznanego udaru. Jeszcze do niedawna nie rozumiano przyczyn tego poważnego problemu zdrowotnego. Dzięki odkryciom medycyny komórkowej dr Ratha wiemy, że główną przyczyną udarów jest niedobór witaminy C i innych istotnych mikroskładników odżywczych.

Czym są udary mózgu?

Udar, inaczej zawał mózgu, to zagrażający życiu, nagły stan, w którym przepływ krwi do mózgu zostaje zablokowany, powodując uszkodzenie lub śmierć komórek mózgowych. Nawet jeśli pacjent przeżyje, długotrwałe skutki udaru mózgu mogą prowadzić do znacznego osłabienia a nawet paraliżu. Do innych typowych objawów udaru zaliczamy: zmęczenie, ból, problemy z mową, wzrokiem, przełykaniem, nietrzymaniem stolca i moczu, jak również problemy ze zdrowiem poznawczym i psychicznym.

Rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje udarów. Najczęściej występującym jest udar niedokrwienny, który pojawia się na wskutek zwężenia lub zamknięcia światła naczynia doprowadzającego krew do mózgu. Inny typ, znany jako udar krwotoczny (krwotok śródmózgowy), jest spowodowany krwawieniem w mózgu lub wokół niego. Trzeci rodzaj jest znany jako "przejściowy atak niedokrwienny" (TIA), co tłumaczymy jako czasowe zmniejszenie lub przerwanie przepływu krwi w częściach ośrodkowego układu nerwowego. Czasami jest nazywany „małym udarem", co brzmi nieco trywialnie, ponieważ w rzeczywistości TIA jest poważnym sygnałem ostrzegawczym, który powinien spowodować natychmiastową zmianę stylu życia i odżywiania!

Wszystkie trzy rodzaje udarów pozbawiają mózg niezbędnych składników odżywczych i tlenu. Badania wykazują, że pacjenci, u których udar nie jest leczony, tracą około 1,9 miliona neuronów na minutę. Z powodu braku odpowiedniego leczenia, w ciągu godziny w mózgu umiera tyle komórek nerwowych, ile w przeciągi 3,6 letniego normalnego procesu starzenia się.

Znaki ostrzegawcze

Wyróżniamy trzy kluczowe oznaki udaru mózgu, które każdy powinien znać:

  1. Nagłe opadnięcie lub drętwienie jednej strony twarzy
  1. Nagły niedowład albo drętwienie ramienia lub nogi
  1. Nagłe trudności w mówieniu, w wyniku których artykulacja staje się niejasna i trudna do zrozumienia

Jeśli zauważysz u kogoś którykolwiek z tych objawów to NATYCHMIAST wezwij pogotowie!

Profilaktyka jest skuteczniejsza niż leczenie

Zdrowa dieta jest niezbędna, aby uniknąć udaru. Należy spożywać duże ilości owoców, warzyw i innej żywności bogatej w mikroskładniki odżywcze. Równie ważne jest unikanie „śmieciowego jedzenia”, żywności przetworzonej, słodzonych napojów i tłuszczy trans. Należy też rzucić palenie, bowiem organizm, aby bronić się przed licznymi substancjami toksycznymi znajdującymi się w dymie tytoniowym, zużywa zapasy witaminy C i innych przeciwutleniaczy. Wyjaśnia to, dlaczego palenie tytoniu znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej.

Dla dodatkowej ochrony zalecane są regularne ćwiczenia fizyczne, które również pomagają poprawić przepływ krwi i zachować elastyczność tętnic. Badania wykazują związek między aktywnością fizyczną a zmniejszeniem ryzyka wystąpienia udaru mózgu w granicach 25-30 procent.

Osoby po przebytym udarze osiągają najlepsze efekty powrotu do zdrowia w momencie, gdy program rehabilitacyjny połączy aktywność fizyczną z optymalnym spożyciem mikroskładników odżywczych. Zarówno ograniczenia fizyczne związane z udarem, jak i deficyty poznawcze można znacznie zredukować dzięki kompleksowemu programowi rehabilitacyjnemu, który odpowiednio wcześnie rozpoczęty (ćwiczenia językowe i terapia zajęciowa) może prowadzić nawet do całkowitego wyzdrowienia.

Neurobiolodzy zakładali przez długi okres czasu, że komórki nerwowe, z których zbudowany jest nasz mózg, nie są zdolne do regeneracji. Dzisiaj jednak wiemy, że mózg ma możliwość rozwijania nowych komórek, które poprawiają funkcje umysłowe. Jest to szczególnie ważna właściwość po przebytym udarze. Badania przeprowadzone w ostatnich latach potwierdzają, że odpowiednia dieta może wspomóc regenerację mózgu po udarze. Jest to logiczny proces, ponieważ mikroskładniki odżywcze mają istotny wpływ na funkcjonowanie mózgu.

Badania potwierdzają, że mikroskładniki odżywcze mają kluczowe znaczenie w zapobieganiu i leczeniu udaru mózgu

Oprócz podstawowych zaleceń dotyczących zdrowia komórkowego, dr Rath zaleca pacjentom z chorobą wieńcową lub u osób ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia udaru przyjmowanie zwiększonej ilości witamin C, E, D, kwasu foliowego, biotyny, miedzi, proliny, lizyny, siarczanu chondroityny, N-acetyloglukozaminy i piknogenolu. W swojej książce Dlaczego zwierzęta nie dostają zawałów serca…tylko my ludzie, dr Rath podsumowuje wyniki badań, które jasno potwierdzają znaczenie tych i innych mikroskładników odżywczych dla zdrowia. Substancje te są bowiem niezbędne dla optymalnego zdrowia naczyń wieńcowych i zapobiegania udarom. Poniżej kilka przykładów:

W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do skontaktowania się z nami