Założone przez dr Ratha Przedsiębiorstwo Zdrowia jest ewenementem

na skalę światową: Wszystkie zyski przekazywane są na rzecz

powszechnie uzytecznej fundacji. Więcej...

Dr. Rath Health Foundation

Nowa metaanaliza potwierdza: witaminy zmniejszają ryzyko wystąpienia śmiertelnego raka trzustki

Nowa metaanaliza opublikowana w czasopiśmie Medicine potwierdziła, że przyjmowanie witamin może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka trzustki. Jako jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów, rak trzustki ma wyjątkowo niski wskaźnik przeżycia (5 lat) wynoszący zaledwie 5%. Strategie leczenia oparte na chemioterapii nie poprawiły tej ponurej statystyki. Tym bardziej potrzebne  jest wprowadzenie nowoczesnego podejścia, które zaczyna się od skutecznej profilaktyki. Przywoływana metaanaliza jest kamieniem milowym w potwierdzeniu faktu, że witaminy D i B12 mogą drastycznie zmniejszyć częstotliwość występowania tej zabójczej choroby.

Metaanaliza opublikowana przez chińskich naukowców objęła 25 badań, w których uczestniczyło łącznie ponad 1,2 miliona osób. Pojedyncze badania przeprowadzono w Ameryce Północnej, Europie, Azji Wschodniej i Australii. Analiza danych pokazuje, że codzienne spożycie 10 mikrogramów witaminy D zmniejsza możliwość wystąpienia raka trzustki o 25 %, podczas gdy dzienna dawka 10 mikrogramów witaminy B12 zmniejsza możliwość jego wystąpienia o 27 %. Naukowcy potwierdzili również korzystne działanie w przypadku innych witamin z grupy B, a także witamin A, C, E i K.

Podejście Medycyny Komórkowej przy raku trzustki

Jednak przedstawiona metaanaliza zawiera pewien słaby punkt, ponieważ skupiono się w niej wyłącznie na działaniu profilaktycznym poszczególnych witamin jako pojedynczych związków.  W przeciwieństwie do tego Medycyna Komórkowa dr Ratha, zarówno przy tej, jak i przy innych chorobach, maksymalizuje korzyści zdrowotne odpowiednich mikroskładników odżywczych poprzez optymalne ich połączenie, dzięki czemu powstaje ich wzajemna synergia. Staranny, potwierdzony badaniami naukowymi, dobór mikroskładników, oraz określenie optymalnego ich dawkowania, pozwala bowiem bardzo mocno wzmocnić działanie (odpowiednio połączonych) pojedynczych substancji.

W 2005 r. Instytut Badawczy dr Ratha opublikował badanie, które potwierdza skuteczność działania formuły zawierającej synergistyczne połączenie witaminy C, aminokwasów lizyny, proliny i argininy oraz ekstraktu z zielonej herbaty EGCG. Naukowcy zaobserwowali, że ta grupa mikroskładników odżywczych jest w stanie zmniejszyć wzrost komórek nowotworowych raka trzustki o 62%, co należy uważać za niezwykle skuteczne. Ponadto okazało się, że zastosowana formuła mikroskładników odżywczych była w stanie całkowicie zablokować wytwarzanie się tzw. metaloproteinaz macierzy (MMPs). MMPs są specyficznym rodzajem enzymów, które są tworzone przez komórki nowotworowe, w celu niszczenia otaczającej je tkanki łącznej. Wszystkie nowotwory wykorzystują dokładnie ten sam mechanizm wzrostu i rozprzestrzeniania się w organizmie (przerzuty). Im więcej takich enzymów tnących powstaje przy raku, tym jest on bardziej złośliwy i tym mniejsze są szanse przeżycia chorego. Znamiennym jest fakt, że zdolność rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych raka trzustki (w wyniku blokady enzymów MMP i ze względu na wzmocnienie otaczającej tkanki łącznej) może zostać zahamowana nawet o 87%. Co warte podkreślenia, wynik ten został osiągnięty nie poprzez zastosowanie pojedynczej substancji, ale dzięki specjalnej formule, odpowiednio połączonych ze sobą mikroskładników, opracowanej przez Instytut Badawczy dr Ratha.

Według statystyk z 2012 r. około 338 tyś osób usłyszało diagnozę: raka trzustki. Liczba zgonów  spowodowanych tą chorobą wyniosła ponad 331 tyś. Te zatrważające dane sprawiają, że ten rodzaj raka jest zaliczany do dwunastu najgorzej rokujących. Pod względem umieralności nowotwór trzustki zajmuje niechlubne 7 miejsce. Liczby te odzwierciedlają rażące niepowodzenie medycyny konwencjonalnej, która nie jest w stanie (nie tylko ze względu na swoją farmaceutyczną orientację) skutecznie zapobiegać tej chorobie, jak również jej leczyć. Zupełnie inaczej ma się jednak sytuacja, gdy popatrzymy  na stale rosnącą ilość publikacji naukowych Instytutu Badawczego dr Ratha i innych placówek badawczych zajmujących się dietetyką, których badania potwierdzają skuteczność działania naturalnych mikroskładników odżywczych. Przedstawione wyniki dają nadzieję milionom pacjentów i ich lekarzom. Co ważne, to nowoczesne podejście zdrowotne może zostać wprowadzone od ręki i nie ma wątpliwości, że jeśli je zastosujemy, to ocalimy wiele istnień ludzkich, a tym samym nasz cel jakim jest zakończenie epidemii raka, stanie się realny.